Miluji výzvy, zní z úst kouče Alligators Johna Stevensona

Miluji výzvy, zní z úst kouče Alligators Johna Stevensona

15. 03. 2019

Anglický trenér John Stevenson přichází k brněnským Alligators po již tak bohaté sportovní kariéře spjaté s americkým fotbalem.

 

 

 

 

 

 

 

Kdy jste se začal věnovat americkému fotbalu?

Pokud si dobře vzpomínám, hrát jsem jej začal v roce 1984, takže je to už 35 let.

Jak přesně jste začal?

Začínal jsem jako hráč samozřejmě, byl jsem téměř u zrodu amerického fotbalu ve Velké Británii. Sport jako takový se tam totiž dostal do popředí v roce 1983. Předtím jsem hrál celý život rugby. Přechod z rugby na americký fotbal pak byl pro mě jasnou záležitostí.

Kdo vás k americkému fotbalu dovedl?

Byl to můj starší bratr. Viděl jsem jednu hru v televizi a moc se mi líbila, bratr mě pak vzal na jeden trénink. A od té doby jsem se věnoval americkému fotbalu.

Jak dlouho jste hrál?

Hrál jsem 17 let, ale abych byl úplně upřímný, tak je to spíše 16. V jednom roce jsem si dal od fotbalu pauzu. Stejně jako spousta hráčů v Evropě jsem se pokoušel spojit svoji práci se hrou, ale jeden rok se nepodařilo a nehrál jsem. Poté, když už jsem nemohl hrát, jsem se dal na trénování.

A k trénování jste dospěl jak?

Měl jsem štěstí. Hlavní trenér týmu, kde jsem hrál, se se mnou velmi rychle spřátelil a dělal mi mentora. Přesunul se do jiného týmu a ihned mi nabídl místo trenéra pod ním, takže jsem začal trénovat okamžitě po ukončení hráčské kariéry.

Kam směřovaly vaše další kroky?

Přesunul jsem se do městečka ve středu Anglie, do Derby, které má velkou univerzitu. Tam jsem rozjel podnik, který zároveň spolupracoval právě s tamní univerzitou. Zjistil jsem, že mají tým, zašel jsem na dva jejich tréninky a popovídal si s jejich hráči. Líbilo se mi tam, takže jsem tam trénoval celých 9 let.

Trénoval jste i jinde?

Ano, když jsem trénoval v Derby, tak jsem si dostudoval školu, mám titul ze sportovního trenérství, a ještě ze sportovního marketingu. Po devíti letech jsem toho měl na univerzitě již dost a chtěl jsem nabyté zkušenosti uplatnit v zahraničí. Hned po měsíci, kdy jsem rozšířil zprávu, že hledám zahraniční angažmá, se mi ozvali z dánské Kodaně.

Jaké to tam bylo?

Tým zrovna postoupil do nejvyšší soutěže, kde měl předpoklad hrát na dně tabulky. Strávil jsem tam dva roky, v tom prvním jsme zaznamenali dosud největší úspěch v historii klubu, ve druhém jsme výsledek ještě vylepšili a vypadli až v semifinále s kodaňským rivalem, který je po Evropě velmi známým. Tou dobou byli Towers 10. nejlepším týmem v Evropě podle AFI. V našem případě to bylo jako souboj Davida s Goliášem, byli jsme malým týmem a oni měli mnoho importů. Tak se mi to líbí, být v týmu, který nemá takové peníze, nemá importy a je podceňovaný, protože to je pravá výzva.

Po dvou letech jste tedy v Dánsku skončil?

Dostal jsem nabídku na dvouleté prodloužení smlouvy, ale já hledal novou výzvu. Shodou okolností postoupil do té samé ligy další tým, který sháněl kouče. Vše tam vypadalo naprosto báječně, navykládali mi, že mají spoustu sponzorů a že mají velké ambice. Když jsem tam ale přišel, realita byla úplně jiná. Musel jsem si dovést hráče z Británie, protože tým měl pouze třináct hráčů. Nakonec nás půl sezóny hrálo šestnáct, což je docela těžké. Dostal jsem ale cennou lekci, jak hrát útok i obranu s minimem hráčů. Byl jsem tam ale už tři roky, chtěl jsem tedy okusit novou zemi.

Která to byla?

Švýcarsko, přesněji tým Lucern Lions. Ten rok zrovna postoupili do nejvyšší soutěže. Byla u nich očekávání, že budou hrát spodek tabulky. Chtěli mě, abych jim pomohl se udržet v nejvyšší soutěži. A bylo to tam fantastické. Hráči americký fotbal milovali, na tréninky chodilo i přes padesát lidí. Švýcarsko jsem si moc užil, jejich nejvyšší liga je opravdu kvalitní. Měli jsme to tedy s týmem těžké, ale to jsme očekávali.

A jak sezóna dopadla?

Měli jsme těžký rok, ale taky jsme zaznamenali několik úspěchů. Byli jsme jediný tým, který dokázal vést proti Calanda Broncos, ostatní týmy proti nim vedení nezískaly. Také ten rok vyhráli ligu. My jsme je ale porazili na jejich hřišti. Z ligy jsme nakonec nespadli díky poslednímu zápasu sezóny, který jsme vyhráli.

V týmu jste pak nechtěl pokračovat?

Klub se rozhodl, že chce jít jinou cestou. Měli pro to zvláštní důvody, například mi řekli, že cítili problém v komunikaci mezi mnou a hráči, a proto musí můj nástupce plynný uživatel němčiny. Rozumím tomu, ale americký fotbal je primárně hra využívající angličtinu.

Poté jste se již dostal do Brna?

Ano, dostal jsem nabídku od Alligators. Byl to tým, který pasoval do mého stylu - nedávno postoupil do nejvyšší soutěže, měli nějaké úspěchy, ale proti nejlepším týmům si uvědomovali rozdíly. Bylo pro mě důležité, že jsem cítil, jak zde hráči hrají fotbal pro jejich lásku ke sportu, chtějí tvrdě pracovat a zlepšovat se. Tak jsem tady a hned na začátek musím říct, že všichni jsou tu úžasní.

Jak to myslíte?

Všichni jsou ke mně milí, na tréninky chodí hodně lidí. Na hráčích jde vidět lačnost po zlepšení. Pro kouče je to tak nejlepší, mít pod sebou lidi, kteří chtějí pracovat a učit se. Beru to tu jako výzvu a rozhodně ji nepodceňuji. Vím, že nejlepší český tým už nehraje českou ligu, ale že bude hrát tu čistě evropskou, ale i tak jsou v lize kvalitní kluby. Hlavně jdou vidět finanční zdroje, širší trenérské štáby a více importů.

Co říkáte na situaci u Alligators?

Budeme pravděpodobně hrát jako čistě český tým. Je to pro nás očividná nevýhoda, protože i jeden nebo dva zahraniční hráči mohou mít neuvěřitelný vliv na hru. Alligators to už ví z minulé sezóny, kdy se mohli měřit i s lepšími týmy, ale právě importovaní soupeři byli rozhodujícím faktorem na hřišti. Myslím, že to budeme mít těžké proti týmům s více zahraničními hráči, ale myslím si, že máme v týmu několik velmi dobrých hráčů, kteří dokáží hrát na top úrovni. Také máme pár mladíků, kteří se mohou hodně zlepšit. A já miluji výzvy, proto uděláme vše pro to, abychom v sezóně uspěli.

Nemáte problémy s hráči, kteří nemluví anglicky?

Je to někdy těžké. V některých situacích můžu ukázat obrázek nebo diagram, ale když jsme na hřišti, musím trénovat mluvenou řečí. Někdy se stane, že hráči váhají, aby se na hřišti zastavili a řekli mi, že nerozumí. Snažím se mluvit jednoduše, ale i tak si někdy nejsem jistý, že mi hráči na 100% rozumí. Samozřejmě si toho někdy všimnu, za hráčem přijdu a zeptám se ho, jestli je mi schopný zopakovat, co po něm chci. Je to trošku problém, ale zase na druhou stranu velká část hráčů anglicky umí skvěle a ostatním pomáhá. Někdy tak musíme cvičit věci třikrát až čtyřikrát místo pouze dvakrát, jen abych si byl jistý, že všichni chápou.

Jak jste se adaptoval na Českou republiku?

Jsem tu pouze krátce, zatím jsem se nejvíce soustředil na tréninky. Měl jsem zatím čas se porozhlédnout po nejbližším okolí, ve kterém bydlím. Česko je úplně odlišné od Švýcarska a Dánska, to se mi líbí. Jsou tu obrovské rozdíly mezi starým a novým, u některých domů se divím, že ještě stojí a o 100 metrů dál je zcela nová budova. Jsem z toho nadšený. Také jsou tu jiní lidé. Ale jde vidět, že věci se tu mění. Je tu čisto, cítím se bezpečně. Také je tu levno.

O kolik levněji tu je?

Nedávno jsem byl na irském steaku, za ty peníze jsem ho musel mít! Ceny jsou tu opravdu fantastické. Těším se také na další místa k návštěvě, rád bych viděl Prahu nebo třeba Vídeň.

Plánujete někdy v brzké době návštěvu Británie?

To vůbec nepřichází v úvahu. Musíme teď co nejtvrději pracovat na přípravách na sezónu, která je tu za pár týdnů. Liga pak bude mít velmi rychlý spád, hotovo má být papírově v červnu, ale bude to až v červenci. Poté bude čas na diskuzi o mé budoucnosti v týmu. Momentálně ale nemám v úmyslu do Anglie cestovat. Budoucnost tu vidím optimisticky, ale je ještě příliš brzo. 

Tabulka Junioři východ

sezóna 2019, Bitters liga

Přerov MammothsPřerov Mammoths10+35
Vysočina GladiatorsVysočina Gladiators10+14
Bratislava OutlawsBratislava Outlaws10+5
Ostrava SteelersOstrava Steelers01-5
Brno SígrsBrno Sígrs01-14
Brno Alligators01-35

Partneři klubu

  • Koala elektronik
  • Sita CZ
  • Bike Athletic
  • Menšíkova jedenáctka
  • Rodinná klinika M, s.r.o.
  • Servis podnikatelských rizik s.r.o.
  • ENEKA s.r.o., Vaše energetická úspora
  • Obrázek - logo Levná výpočetní technika
  • Obrázek - logo WSI