Z travnatého hřiště do ledového koryta

14. 02. 2018

Pavel Jordan letos přerušil svou fotbalovou kariéru a dal se na dráhu bobisty! Využili jsme toho a trochu ho pro vás vyzpovídali.

Pavel Jordan #88 je mladý sportovní talent, který odehrál na pozici wide receiver a punt - či kick off - returner pět sezón za seniorský tým Brno Alligators. Svým sportovním zápalem i schopnostmi si od trenérů Alligators „vysloužil“ řadou ocenění: „Special teams player of the year 2013 a 2015“, „Leading receiver of the year 2017“ i „Most valuable player of the year 2014 a 2016“. Svou energii se však rozhodl zúročit ve zcela jiném sportu – čtyřbob! Pojďme tedy Pavla trochu vyzpovídat:

Ahoj Pavle, jak ses k bobům vůbec dostal a jaká je Tvá úloha/pozice?
Ahoj, o bobech jsem se dozvěděl od Davida Egydyho, který v tu dobu působil jako trenér v CrossFit New Park v Brně. Jednou mi zavolal, že shání nové kluky a jestli bych to nechtěl zkusit. Slovo dalo slovo a už jsem jel na první trénink do Liberce. Moje pozice zatím není tak úplně jasná. Teď na MS juniorů ve Svatém Mořici jsem jel na pozici brzdaře. Na příští sezonu se má hledat nový juniorský pilot. Když to půjde, rád si to vyzkouším.

Pavlův první ostrý start na juniorském MS ve Svatém MořiciV jaké kategorii budete soutěžit a kolik Vás bude v bobu jezdit?
Kategorie jsou rozděleny na juniory a muže. Junioři jsou do 26 let a pak se přechází do mužů. Standardně se jezdí dvou a čtyř bob.

Na juniorském světovém šampionátu čtyřbobů ve Svatém Mořici  jste skončili na 10. místě, je to úspěch? Kolik tam závodilo celkem bobů a jaký to byl pocit?
Celkem tam startovalo 19 posádek. Byly to moje úplně první ostré starty a jsem moc rád, že jsme se dostali do top 10. Myslím, že kluci měli trochu větší očekávání, ale já jsem spokojený a pro mě je to úspěch obrovský.

Co vás letos ještě čeká?
Kluci jsou teď na Olympiádě v Pchjongčchangu, kde pojedou dvě posádky čtyřbobu, takže jim držím palce, aby dosáhli na co nejlepší umístění. Já jsem teď už v přípravě na příští sezónu. Po Olympiadě bychom se ještě měli jet někam “vyjezdit” a tam bych se právě, pokud vše půjde dobře, měl učit pilotovat.

Pavel přebírá od Jana Raspopčeva cenu za nejlepšího receivra roku 2017Jaké jsou rozdíly v přípravě mezi americkým fotbalem a boby?
V podstatě se ani moc neliší. U bobů je to jen o dost intenzivnější, kluci jsou zvyklí trénovat 6x týdně. Základem je síla a dynamika. Pravidelně se střídá dřina v posilovně, kde jde hlavně o vzpírání, s atletickým oválem.

O apetitu bobistů se povídají hotové příběhy, co všechno denně sníš?
Sní toho vážně mraky. Všichni se váhově pohybují okolo stovky a je tam velký kalorický výdej, takže se jí skoro pořad. Nejčastěji maso, vejce, brambory a rýže. Když se nestíhá, přijde na řadu i McDonald a KFC.

Mohl bys porovnat šatnu v americkém fotbale a bobistickou? Vtípky, hecování atp.
Je to vlastně dost podobné. Druh humoru je téměř totožný jako u kluků u nás v týmu. Hecování je ale dost rozdílné. Někdo preferuje řvaní na celou šatnu a někdo zase v klidu sedí se sluchátky na uších a soustředí se na výkon. Ale myslím, že to řvaní převládá. :-)

Tým bobistů v Olympic Arena, Lillehammer (zleva: Pavel Jordan, Jaroslav Kopřiva, David Egydy, Honza Šindelář a Adam DobešJaké pozici v americkém fotbalu je nejblíže ideální typ bobisty?
Řekl bych, že asi RB a LB. Všichni kluci se pohybují okolo 100 kg. Člověk musí mít dostatečnou hmotnost, ale zároveň se musí unést.

Co je na jízdě na bobech nejobtížnější?
Asi snášet to přetížení. Jsou dráhy, kde přetížení dosahuje až 6,5 G to Tě pořádně přimáčkne.

A co je pro Tebe na bobech atraktivní?
Asi to jak k tomu kluci přistupují, makají všichni na 110% a dávají do toho všechno. Pak samozřejmě i samotná jízda, to je velký zážitek.

Brno Alligators Air Force Team 2017Nemíváš strach?
Před tím, než jsem jel poprvé, tak jsem strach měl. Teď je to spíš nervozita. Každá jízda je jiná a nikdy nevíš, co se stane.

Jaké jsou vaše ambice do budoucna?
Jak jsem už říkal, klukům teď vrcholí sezona Olympiádou. V příští sezoně to bude Světový a Evropský pohár.Je i Tvým cílem dostat se jednou na Olympiádu?
Je to samozřejmě sen všech kluků, kteří tímto sportem žijí. Je to vrchol jejich kariéry, takže ano, moc rád bych se tam jednou podíval. Ale ještě na to ani nemyslím, mám před sebou ještě hodně a hodně práce.

Budeme Ti Pavle držet palce, aby ses na Olympiádu podíval a zažil ten jistě nezapomenutelný sportovní zážitek. Ať se daří celému tvému týmu a děkuji za tvůj čas.

Autor: AD

Tabulka Junioři východ

sezóna 2019, Bitters liga

Přerov MammothsPřerov Mammoths10+35
Vysočina GladiatorsVysočina Gladiators10+14
Bratislava OutlawsBratislava Outlaws10+5
Ostrava SteelersOstrava Steelers01-5
Brno SígrsBrno Sígrs01-14
Brno Alligators01-35

Partneři klubu

  • Koala elektronik
  • Sita CZ
  • Bike Athletic
  • Menšíkova jedenáctka
  • Rodinná klinika M, s.r.o.
  • Servis podnikatelských rizik s.r.o.
  • ENEKA s.r.o., Vaše energetická úspora
  • Obrázek - logo Levná výpočetní technika
  • Obrázek - logo WSI