Bitters Silver Bowl XII.

9. 07. 2017

Finále 2. ligy amerického fotbalu a zároveň městské derby ovládli Brno Alligators 38:31.

Bohatý doprovodný program lákal fanoušky obou týmů i amerického fotbalu v Brně již od 16:00 hodin. Nicméně drtivá většina fanoušků dorazila až na 18:00 hodinu, pečlivě počítající uvaděčky napočítali více než tisíc diváků. Celý areál RCB Bystrc byl opravdu plný fanoušků, oba tábory skvěle fandily celý zápas a hnaly své týmy dopředu. Zápas zahájil seskok parašutistů na plochu hřiště, následovaný slavnostním losem provedený starostou městské části Brno Bystrc JUDr. Tomášem Kratochvílem za asitence předsedy České asociace amerického fobtalu Filipa Hobzy.

Útočná lajna Aligátorů.Kapitáni Alligators vyhrávají los a tradičně volí volbu v druhém poločase. Zápas tak otevírá výkopem domácí tým Brno Alligators a následný return dostává Sígrs na čtyřicet yardů. Hosté se pěkným postupným drivem posouvají až na osm yardů k end zóně Aligátorů. Zde se ovšem technickým faulem vrací o pět yardů zpátky a hned další hru nestárnoucí David Mynář 5# složením quarterbacka Filipa Ondráška 31# přibíjí soupeře na dvaceti yardovou linii. Sígrs jdou vzduchem a po kompletní přihrávce jsou na dvou yardech a hrají čtvrtý pokus pro touchdown, nestíhají však rozehrát v časovém limitu a po penaltě kopou do „háčka“ za tři body.

Na míč jdou Aligátoři. Jejich drive však po čtyřech slušných akcích zastavuje interceptionem Sígr Ondřej Ambrož 29#. V útoku tak opět Sígrs, avšak viditelně nabuzená obrana Alligators jim povolí jen tři pokusy a posílá na hřiště svůj útok. Aligátoři se po pěkném pasu Tomáše Fortelného 12# na Martina Hejče 82# dostávají na dostřel end zóny. Tu však na tři pokusy nezvládají dobít a volí kop za tři, ten je úspěšný. Skóre je tak srovnáno.

Touchdown Robert Wirth.Další drive Sígrů je nastartován a začíná dobře, dostanou se až na polovinu soupeře. Pak však Martin Fišer 90# složí Filipa Ondráška pro ztrátu deseti yardů a po následujícím nekompletním pasu volí hosté odkop. Ten zblokuje Jan Kozel 99# a hra se zastaví na dvou yardech od end zóny Sígrs. Z této komfortní vzdálenosti Aligátoři nezaváhají a Tomáš Fortelný 12# najde milimetrovou přihrávkou solidně bráněného Roberta Wirtha 10#. Jan Nestr 28# potvrzuje.

Radost domácích ale velmi rychle schladí Tarry Gaitor 5#, který uteče celé domácí obraně a začíná se opět „od nuly“. Skóre 10:10.

David Kilian za bloky spoluhráčů.Sígrs se dopustí při výkopu nesportovního chování a posouvají tak Aligátory až na svou polovinu. První hrou David Kilian 4# posune svůj útok o dvacet yardů, kde předá slovo Janu Nestrovi, který získá pro Alligators další touchdown.

Sígrs však neřekli poslední slovo, tedy hlavně Filip Ondrášek, který v následujícím drivu dvěma sólovými akcemi přeběhne celé hřiště a srovnává skóre na 17:17.

Přichází nejdivočejší část zápasu, do konce poločasu zbývá půl minuty a Aligátoři volí trikovou hru, tu však vystihne Terry Gaitor a interception zvládne vrátit do end zóny. Zbývá pár sekund hry, když jde na míč return domácích a Pavel Jordan 88# bere vše na sebe a přeběhne s míčem celé hřiště! Poločasové skóre 24:24.

Druhý poločas začíná čtyřiceti yardovým během David Kilian, hned při dalším pokusu však ztrácí míč. Sígrs jdou však tři a ven. Celou třetí čtvrtinu se hra přelévá přes hřiště, převážně po zemi a obrany hrají prim. Aligátoři v ní nepromění pokus o kop ze hry a tak skončí třetina bez zisku bodu.

Rozhodující touchdown Davida Michálka.Na přelomu třetin nalezne společnou řeč Tomáš Fortelný s Davidem Michálkem 89#, když na tři pasy přejdou celé hřiště, aby David Kilian za vydatné pomoci celého týmu z těsné blízkosti skóroval.

Obrana Alligators je v „laufu“ a proti Sígrs opět tři a ven. Útok domácích napodobí obranu a jen po čtyřech akcích pečetí drive David Michálek po krásném pasu Tomáše Fortelného. Stav utkání 38:24.

Silver Bowl.Následující tažení Sígrs je sice úspěšné – pro touchdown doběhne Filip Ondrášek, ale čítá dvanáct akcí a trvá moc dlouho. Stav je 38:31 a Sígrs se rozhodnou kopat Onside Kick. Ten se jim nepovede a míč získává Martin Havránek 20#.

Aligátorům se podaří získat během Leoše Janďourka 3# první down a nechají uplynout čas. Brno Alligators jsou Vítězi 2. Ligy amerického fotbalu!

Reportáž nejen z Bitters Silver Bowlu XII. k zhlédnutí v tomto dílu ČAAF.TV… (pro netrpělivé v čase 16:30)